Enkol:Aktualności

Z Enkol
Wersja z dnia 00:32, 17 lut 2013 autorstwa Paweł Niemczuk (dyskusja | edycje) (Archiwizacja aktualności 2011)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

17-02-2013

Rozpoczęliśmy głosowanie nad przyjęciem zasad usuwania kont. Głosowanie odbywa się tutaj:

Głosowanie

15-02-2013

Po raz pierwszy w historii naszego serwisu rozpoczęliśmy głosowanie nad przyznaniem tytułu grafiki na medal. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału. Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem Enkolu - nie czekaj, nie wahaj się. Zarejestruj się i głosuj!

01-02-2013

Zainstalowano nowe zabezpieczenie (rodzaj CAPTCHA) przed botami spamującymi - rozszerzenie o nazwie Asirra. Użytkownik, który chce utworzyć konto na Enkolu w celu zatwierdzenia operacji musi z zestawu pokazanych mu obrazków wybrać i zaznaczyć wszystkie obrazki, na których są koty. Po wykonaniu tego zadania jego konto zostanie utworzone. Pominięcie któregoś zdjęcia z kotem lub zaznaczenie choćby jednego zdjęcia z psem powoduje odrzucenie operacji.

13-03-2012

Utworzono Archiwum Enkolu - repozytorium, w którym każdy może umieścić znajdujące się w jego zbiorach kolejowe dokumenty - instrukcje, plany, schematy, mapy itd. Zapraszamy!

10-03-2012

Od dzisiejszego dnia istnieje możliwość dodawania linków interwiki do różnych wersji językowych Wikipedii. Obecnie działają linki do m. in. do polskiej, angielskiej i niemieckiej Wikipedii.
Jeśli np. w polskiej Wikipedii znajduje się odpowiednik artykułu w Enkolu, to możesz dodać do artykułu na Enkolu link interwiki prowadzący do jego odpowiednika w Wikipedii - pojawi się on w sidebarze (menu) po lewej stronie ekranu w sekcji "W Wikipedii".
Jeśli chcesz by pojawiła się możliwość dodawania interwiki do jakiejś innej wersji językowej Wikipedii, to skontaktuj się w tej sprawie z którymś z administratorów.

Istnieje także możliwość wstawiania linków wewnętrznych do artykułów na wspomnianych wyżej wersjach językowych Wikipedii.

26-02-2012

Dodano dwa nowe szablony. Jeden z nich ułatwia kolorowanie tekstu , a drugi kolorowania tła, co może być szczególnie przydatne w tabelach zawierających zestawienie taboru. W opisach szablonów są zawarte tabele z kodami kolorów, zarówno heksadecymalnymi, jak i dziesiątkowymi oraz słownymi. W przypadku korzystania z kodów liczbowych należy pamiętać o usunięciu spacji spomiędzy grup cyfr oraz dodaniu znaku # przed kodem heksadecymalnym.

Więcej informacji można znaleźć tutaj:


Kolejnym interesującym szablonem jest szablon Legenda umożliwiający łatwe tworzenie estetycznych opisów np. do kolorowanych tabel czy zestawień.

Szczegóły można znaleźć tutaj: Szablon:Legenda

13-02-2012

Zamieszczanie plików z Wikimedia Commons

Od dnia dzisiejszego pliki znajdujące się na Wikimedia Commons można umieszczać bezpośrednio w artykułach publikowanych w Enkolu. Wywołanie pliku z Commons odbywa się dokładnie tak samo, jak pliku znajdującego się bezpośrednio w naszym serwisie, tj:

[[Plik:Nazwa_pliku_na_commons|parametry]]

W przypadku gdy w Enkolu i w Commons istnieją pliki o identycznych nazwach, w artykule ukaże się plik przesłany na Enkol (system najpierw sprawdza, czy plik jest na Enkolu - jeśli tak - wywołuje go, jeśli nie - wywołuje plik z Commons).

Podsumowując - jeśli znajdziesz interesujący Cię plik na Commons, nie musisz go już przesyłać na Enkol.

Dyskusja nad ustaleniem zasad usuwania kont użytkowników

Rozpoczęto dyskusję na temat ustalenia zasad usuwania kont użytkowników.

Dyskusja znajduje się tutaj

12-02-2012

Uruchomiono zabezpieczenie antyspamowe (tzw. CAPTCHA) mające na celu ograniczenie aktywności botów spamujących na Enkolu. Dotychczas każdego dnia w serwisie rejestrowało się kilka botów, które następnie zaśmiecały go reklamą wiagry i innymi cudami.

Działanie zabezpieczenia polega na tym, że wykonanie niżej wymienionych czynności wymaga rozwiązania prostego zadania matematycznego (np. 7 - 4 = ?) i wpisania jego wyniku w odpowiednie okienko (CAPTCHA).

Czynności wymagające wpisania CAPTCHA:

  1. utworzenie konta
  2. utworzenie artykułu przez anonimowego (niezarejestrowanego) użytkownika
  3. utworzenie artykułu przez zarejestrowanego użytkownika nieposiadającego co najmniej uprawnień redaktora
  4. zapisanie edycji dokonanej przez anonimowego (niezarejestrowanego) użytkownika
  5. zapisanie edycji dokonanej przez zarejestrowanego użytkownika nieposiadającego co najmniej uprawnień redaktora


Zabezpieczenie jest aktualnie w fazie testów - niewykluczone, że w przyszłości zmienią się (w pewnym stopniu) zasady jego działania.


Więcej informacji na ten temat znajduje się ***tutaj***.

11-02-2012

Dodano szablon umożliwiający rozbudowę podpisu użytkownika wstawianego na stronach dyskusji artykułów i użytkowników po dodaniu czterech tyld ~~~~.

Zmodyfikowany podpis, prócz linka do strony użytkownika, zawiera także linki do jego strony dyskusji, stron ukazujących jego edycje, uprawnienia itd. Zachęcamy do stosowania nowego, rozbudowanego podpisu - ułatwia on codzienną pracę oraz kontakt z innymi użytkownikami.

Tutaj znajduje się instrukcja mówiąca, jak rozbudować swój podpis.